torsdag 13 juni 2019

Ingen framgång för hyresgästerna i Hyresnämnden!


Ombuden skriver nu på ett överklagande till Svea Hovrätt, som ska vara inne 19 juni. Överklagandet, Hyresnämndens beslut och delar av skriftväxlingen kommer att publiceras på hemsidan. Hyresnämndens beslut är anmärkningsvärt på många sätt men tyvärr inte oväntat.

Hyresnämnden beslutade att Stockholmshem har visat att de har 50 % godkännanden trots följande erkända fakta:

-       Stockholmshem har inte uppgett vilka som lämnat godkännanden eller tidpunkten för godkännanden och att ingen har kunnat kontrollera om det faktiskt är en lägenhetsinnehavare och om lägenheterna finns och är uthyrda.

-       Godkännanden från evakueringslägenheter har tagits med utan att utredningar gjorts om hur många de varit eller tidpunkten för upplåtelserna. 

-       Stockholmshem har tvingat nya hyresgäster att skriva på godkännanden.

-        Nya hyresgäster har inte fått annan information än blanketten.

-       Ett stort antal hyresgäster har återtagit sina godkännanden.

Enligt Hyresnämnden bygger hyreslagen ”på att en hyresvärd har rätt att ställa de villkor som han önskar vid upplåtelse av hyresrätten till en lägenhet”. Uppenbarligen också oskäliga villkor!

Utan att ens nämna det rättsfall från Högsta Domstolen som hyresgästerna anfört som grund för att godkännanden kan återkallas, skriver Hyresnämnden att godkännanden inte får återtas.

Dessa frågor och flera andra konstigheter måste vi få prövade i högre instans. Det är inte roligt att behöva gå vidare, men så länge det finns en möjlighet att det kan ske en seriös rättslig prövning måste vi ta den. Vi kan inte nöja oss med beslutet från Hyresnämnden, som innebär att hyresgästerna är helt överkörda och rättslösa.

Eva Fee

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar